Na rozszerzenie ich działalności pozwala wchodząca dziś w życie nowela [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=332175]ustawy policyjnej (DzU nr 195, poz. 1502)[/link].

Od dziś łatwiej też będzie prowadzić międzynarodową wymianę danych, np. o DNA, i nadzorować kryminalistyczne laboratoria komend wojewódzkich.

Nowela dotyczy przepisów o policyjnych jednostkach badawczo-rozwojowych. Wszystko po to, by w dobie rozwijającej się nauki praktycznie wesprzeć policję w walce o bezpieczeństwo. Jak? Poprzez usprawnienie pracy dochodzeniowo-śledczej.

Zgodnie z nowelizacją jednostka badawczo-rozwojowa funkcjonująca w policji prócz działalności naukowej będzie mogła wykonywać dotychczasowe ustawowe zadania policji, np. zbieranie dowodów.

Do tej pory było to praktycznie niemożliwe. Nie wiadomo było, kto i z jakich środków ma finansować działalność takiej jednostki. Teraz już wiadomo, że [b]dotacje celowe i podmiotowe na finansowanie prac pochodzić będą z budżetu państwa.[/b] Sporo środków przeznaczonych zostanie na utrzymanie, prowadzenie i rozwój infrastruktury koniecznej do gromadzenia i przetwarzania danych DNA czy odcisków palców.