Taki wniosek płynie z wystąpienia rzecznika praw obywatelskich do prezesa Rady Ministrów.
Przepisy zawarte w pragmatykach służbowych pracowników mundurowych pozwalają na zwolnienie ze służby z powodu nabycia uprawnień emerytalnych czy posiadania odpowiednio długiego stażu. Takie regulacje zawiera np. ustawa o policji, zgodnie z którą policjanta wolno zwolnić z powodu nabycia prawa do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej.
Podobnie jest z funkcjonariuszami BOR czy ABW. Profesor Irena Lipowicz twierdzi, że tego rodzaju regulacje mogą być sprzeczne z dyrektywą 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. w sprawie ustanowienia ogólnych ram równego traktowania przy zatrudnianiu. Dyrektywa ta odnosi się również do służb mundurowych. Ale w ustawie o policji nie ma odpowiedniej regulacji ani zakresu wyłączenia jej stosowania. Państwa członkowskie mogą co prawda nie stosować przepisów dyrektywy dotyczących niepełnosprawności i wieku w całych siłach zbrojnych lub ich części, te jednak, które zdecydują się na taki krok, muszą określić zakres takiego odstępstwa.
W ocenie prof. Lipowicz trzeba wprowadzić do pragmatyk służbowych przepisy precyzujące możliwe odstępstwa od stosowania dyrektywy i okoliczności wskazujące, kiedy zwolnienie ze służby nie będzie oceniane jako akt dyskryminacji ze względu na wiek.
Zobacz