Sejm uchwalił ustawę o weteranach działań poza granicami państwa. Określa ona, kto może uzyskać status weterana, jakie są świadczenia z tym związane i zasady korzystania z uprawnień przyznanych tej grupie.
Zgodnie z ustawą weteranem działań poza granicami państwa może być osoba skierowana do działań w ramach misji pokojowej, stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, zadań BOR czy kontyngentu Straży Granicznej. Warunek: osoba ta musi wykonywać takie działania nieprzerwanie co najmniej przez 60 dni.
Status weterana wiąże się z przywilejami i specjalnymi uprawnieniami. Zmarły weteran będzie mógł być pochowany z asystą honorową. Uczestnicy misji będą mieli specjalne odznaki, a 29 maja będzie Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Weterani będą mieli dodatkowe pięć dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Ponadto poszkodowani na misjach będą korzystali z pierwszeństwa w zatrudnieniu w jednostkach podległych MON i nadzorowanych przez resort.
Weteran poszkodowany pobierający rentę lub emeryturę może składać wniosek o przyznanie dodatku. Jego wysokość ma być uzależniona od procentu uszczerbku na zdrowiu związanego z działaniami poza terytorium Polski. Uszczerbek w granicach 10 - 20 proc. da dodatek wynoszący 10 proc. podstawy wymiaru, który stanowi najniższa emerytura.