Sejm poprawił w piątek (15 lipca) ustawę o policji. W nowych przepisach przyjęto zmiany w jej artykule 25. Reguluje on warunki, jakie musi spełnić osoba, która chce podjąć służbę w policji.
Dziś jednym z warunków, jakie musi spełniać kandydat, jest szeroko rozumiana niekaralność. Dotyczy ona zarówno przestępstw, jak i wykroczeń. Zdarza się nawet, że postępowanie kwalifikacyjne jest przerywane po informacji o popełnieniu przez kandydata drobnego wykroczenia.
W uchwalonej właśnie noweli ustalono, iż kandydat nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Zmiany dotyczą też postępowania kwalifikacyjnego. Przyjęcie do służby następować będzie po przeprowadzeniu rekrutacji. Składa się na nią: złożenie podania, test wiedzy, sprawności fizycznej i psychologiczny, rozmowa kwalifikacyjna oraz sprawdzenie w rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata.
W myśl noweli wiadomość o wyniku postępowania stanowić ma informację publiczną w zakresie objętym wymaganiami określonymi w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym.