Tak wynika z wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie zajęli się sprawą żołnierza zawodowego, absolwenta Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Spór dotyczył obowiązku zwracania części kosztów tej nauki w razie zwolnienia się ze służby przed zakończeniem okresu obowiązkowego jej odpracowywania, który wynosił wtedy dziesięć lat. Koszty te zostały nałożone na skarżącego, gdy przed upływem tego okresu odszedł do cywila.
Skarżący stwierdził, że studia na WAT były bezpłatne, a studenci otrzymywali nieodpłatne zakwaterowanie, umundurowanie i wyżywienie. Obowiązek zwrotu tych kosztów był niezgodny z konstytucyjnym prawem do bezpłatnej nauki w szkole publicznej (art. 70 ust. 2) oraz wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy (art. 65 ust. 1).
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że te przepisy nie naruszają ustawy zasadniczej. Sędziowie uznali, że zwrot kosztów związanych ze studiowaniem na WAT obejmował wyłącznie koszty jego zakwaterowania, umundurowania i wyżywienia, dojazdu do miejsca pobierania nauki, a także wypłacone mu stypendia i koszty zakupu podręczników. Obowiązek zwrotu nie dotyczył zaś kosztów nauczania, jak np. wynagrodzenia wykładowców.
Mundurowy musi zdawać sobie sprawę, na jakich warunkach podejmuje naukę