Strażnicy miejscy będą pracować do 67 roku życia

Strażnicy miejscy podobnie jak wszyscy pozostali pracownicy będą musieli pracować do 67 roku życia

Publikacja: 16.07.2012 17:48

67-letni strażnicy miejscy będą strzec porządku w naszych miastach i gminach

67-letni strażnicy miejscy będą strzec porządku w naszych miastach i gminach

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Na problem przechodzenia na emerytury strażników miejskich zwrócił uwagę poseł Bogdan Rzońca, który w interpelacji do ministra spraw wewnętrznych podnosi, iż podniesienie tej grupie zawodowej wieku emerytalnego do 67 lat jest irracjonalne. „Trudno jest mi sobie wyobrazić 67-letniego strażnika stosującego zgodnie z przepisami środek przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej względem młodego i sprawnego mężczyzny" – uzasadnia poseł, który dodaje, strażnicy miejscy i gminni pełnią identyczną rolę, jak policjanci prewencji, dzielnicowi i w znacznym stopniu funkcjonariusze ruchu drogowego.

Zdaniem Bogdana Rzońcy racjonalne względem innych służb mundurowych byłoby obniżenie wieku emerytalnego strażników do 25 lat pracy i 55 lat życia.

Propozycje te nie znajdują, jednak poparcia w samym resorcie spraw wewnętrznych. Odpowiadający na interpelację podsekretarz stanu w MSW, Michał Deskur, pisze, iż „nie deprecjonując charakteru pracy strażników gminnych (miejskich), cechującej się ryzykiem, odpowiedzialnością czy też sprawnością fizyczną i psychiczną, należy pamiętać, że jest to fakultatywna formacja samorządowa."

Deskur zwraca uwagę na istniejące różnice pomiędzy pracą strażników gminnych (miejskich) a służbą funkcjonariuszy Policji.  „Warto chociażby wskazać na zadania Policji w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz wykonywania czynności: operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i dministracyjnoporządkowych. Zadania straży sprowadzają się przede wszystkim do czynności o charakterze administracyjno-porządkowym i mieszczą się w sferze porządku publicznego. W przypadku zaś Policji ? również w sferze bezpieczeństwa publicznego." – wyjaśnia podsekretarz stanu.

Ponadto Deskur przypomina, iż ustawodawca w art. 5 ustawy wskazał, że koszty funkcjonowania straży pokrywane są z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, która utworzyła daną formację. Natomiast w przypadku funkcjonariuszy Policji ich świadczenia wypłacane są z budżetu państwa, a ponadto łączy ich z państwem stosunek służby.

Podsumowując, Michał Deskur pisze, iż „nie znajdują uzasadnienia działania mające na celu rozszerzenie kręgu podmiotów objętych emerytalnym systemem służb mundurowych".

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”