Dziś wchodzą w życie zmienione przepisy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych w sprawie warunków odbywania szkoleń i doskonalenia zawodowego w policji. Poprawki były konieczne m.in. z powodu zmian w ustawie o policji i utworzeniu Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego. Jako instytut badawczy stało się ono jednostką organizacyjną policji, kierowaną przez jej dyrektora. Służbę pełnią tu policjanci, w związku z tym ich szef (dyrektor) musi mieć możliwość kierowania ich na szkolenia.

Na szkolenie dla absolwentów szkół wyższych można wysłać policjanta, który spełnia kilka warunków: ma wykształcenie wyższe; złożył pisemny raport w tej sprawie i ma zapewnione, bezpośrednio po ukończeniu szkolenia, stanowisko służbowe, na którym są wymagane kwalifikacje zawodowe wyższe, lub pełni służbę na stanowisku służbowym, dla którego określono policyjny stopień etatowy w korpusie oficerów policji. Niezbędna do podjęcia szkolenia jest też pozytywna opinia służbowa.

Włączenie policjantów do grona słuchaczy szkolenia następuje w formie rozkazu wydanego przez komendanta rektora Wyższej Szkoły Policji. Słuchacze kończą zajęcia z jednym ze stopni pozyskania wiedzy. Skala – od jedynki (niedostateczny) do szóstki (celujący).

Podstawa prawna:

- nowela rozporządzenia z 26 lipca 2012 r. DzU z 6 sierpnia, poz 899