- bezzasadnie odmówiła złożenia zeznania, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin albo udziału w innej czynności urzędowej,
może być ukarana przez organ przeprowadzający dowód grzywną do 50 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania – grzywną do 200 zł. W art. 88a k.p.a. zastrzeżono jednak, że w razie uchybienia wskazanym wyżej obowiązkom przez żołnierza w czynnej służbie wojskowej (z wyjątkiem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie), organ przeprowadzający dowód – zamiast wymierzyć żołnierzowi karę grzywny – występuje do dowódcy jednostki wojskowej, w której ten żołnierz pełni służbę, z wnioskiem o pociągnięcie go do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Żołnierze zawodowi są żołnierzami w czynnej służbie wojskowej (art. 3 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych).
Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej żołnierzami w czynnej służbie wojskowej są także osoby, które odbywają lub pełnią: zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe, terytorialną służbę wojskową (może być ona pełniona rotacyjnie lub dyspozycyjnie), ćwiczenia wojskowe, służbę przygotowawczą, okresową służbę wojskową bądź służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
W myśl art. 17 ust. 2 pkt 1 ustawy o dyscyplinie wojskowej (dalej u.d.w.) żołnierz ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną m.in. za czyny, za które właściwe organy są uprawnione do nakładania kar porządkowych lub wymierzania kar pieniężnych, jeżeli właściwy organ wystąpił do dowódcy jednostki wojskowej z wnioskiem o ukaranie dyscyplinarne. Zgodnie z art. 24 u.d.w. karami dyscyplinarnymi są: upomnienie, nagana, kara pieniężna, ostrzeżenie o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku służbowym, odwołanie z zajmowanego stanowiska służbowego, ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby kandydackiej, służby przygotowawczej, okresowej służby wojskowej albo do zawodowej służby wojskowej bądź usunięcie ze służby kandydackiej, służby przygotowawczej, z okresowej służby wojskowej albo zawodowej służby wojskowej. Samoistnie albo obok kary dyscyplinarnej można zastosować środek dyscyplinarny. Takimi środkami są: zobowiązanie do przeproszenia pokrzywdzonego, zobowiązanie do wykonania dodatkowych zadań służbowych, zobowiązanie do naprawienia wyrządzonej szkody, pozbawienie prawa do noszenia odznaki honorowej lub odznaki tytułu honorowego oraz udziału w uroczystościach wojskowych i państwowych z udziałem wojska bądź podanie informacji o ukaraniu do wiadomości innych osób (art. 33 u.d.w.). Wystąpienie z wnioskiem powinno mieć formę postanowienia.
Autorka jest radca prawnym
podstawa prawna: art. 88-88a ustawy 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2096 ze zm.)