Status weterana tylko dla żołnierza za wypadek bezpośrednio związany z wykonywaniem zadań misji

Sąd rozstrzygnął pierwsze sprawy żołnierzy, którzy ulegli wypadkom podczas operacji w Iraku, Kosowie i Afganistanie

Publikacja: 22.11.2012 07:52

Sąd rozstrzygnął pierwsze sprawy żołnierzy, którzy ulegli wypadkom podczas operacji w Iraku, Kosowie

Sąd rozstrzygnął pierwsze sprawy żołnierzy, którzy ulegli wypadkom podczas operacji w Iraku, Kosowie i Afganistanie

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

W precedensowych wyrokach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że nie każdy wypadek, któremu uległ żołnierz biorący udział w operacjach zagranicznych, daje status weterana poszkodowanego i związane z tym uprawnienia. Musi to być wypadek mający bezpośredni związek z wykonywaniem zadań misji (sygn. II SA/Wa 1434/12 i in.).

100 tys. na misjach

W zagranicznych operacjach pokojowych, zapoczątkowanych w 1953 r. misją ONZ w Korei, wzięło dotychczas udział prawie 100 tys. osób. Do nich została adresowana ustawa z 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie 30 marca 2012 r. Weteranom i weteranom poszkodowanym podczas zagranicznych operacji przyznała wiele uprawnień. Zgodnie z art. 3 o status weterana poszkodowanego może ubiegać się osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z działaniami poza granicami państwa lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań.

– Nie może to więc być każdy wypadek w trakcie służby za granicą, za który przysługuje odszkodowanie. Chodzi o wypadki związane z działaniami bojowymi i o pomoc dla osób szczególnie poszkodowanych, które w czasie działań na zagranicznych misjach uległy poważnym obrażeniom i wymagają specjalnej opieki – wyjaśniał w sądzie radca prawny Krzysztof Kubiak reprezentujący ministra obrony narodowej.

Za ciężka drukarka

Minister odmówił Maciejowi S., Krzysztofowi G. i Stanisławowi D. statusu weterana poszkodowanego. Maciej S., pełniący służbę w Kosowie, doznał urazu kręgosłupa po przeniesieniu ważącej 25 kg drukarki. Krzysztof G. potknął się na schodach w bazie Ghazni w Afganistanie i niesioną bronią naruszył zęby. Pod Stanisławem D. z polskiego kontyngentu w Afganistanie osunęły się kamienie, powodując uraz nogi.

Wszyscy wojskowi zaskarżyli odmowne decyzje do WSA. Ich zdaniem spełnili przesłanki do przyznania im statusu weterana poszkodowanego. – Z art. 4 pkt 15 ustawy nie wynika, ażeby chodziło tylko o wypadki zaistniałe w związku z działaniami bojowymi czy zamachem. Przepis wymienia też wypadki spowodowane innym działaniami, pozostające w bezpośrednim związku z wykonywaniem zadań przez żołnierza – mówił podczas rozprawy Maciej S.

Sąd oddalił wszystkie skargi. Sędzia Olga Żurawska-Matusik powiedziała, że w żadnej nie można dopatrzyć się związku z wykonywaniem zadań misji wysłanej za granicę. Pod uwagę trzeba wziąć cel ustawy, która dotyczy w szczególności poszkodowanych w wyniku np. ostrzału, wybuchu pułapki lub choroby tropikalnej. Wyroki są nieprawomocne, przysługują od nich skargi kasacyjne do NSA.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku