Pojawią się nowe stopnie: podoficerów młodszych i starszych, a także oficerów młodszych. Dzięki temu będą oni mogli dłużej pełnić służbę na jednym stanowisku. Na przykład kapral, dowódca czołgu, będzie mógł awansować na starszego kaprala, a potem na plutonowego, bez konieczności zmiany swojego stanowiska służbowego. Tak przewiduje projekt nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.
– Chcemy usunąć bariery w odbywaniu służby wojskowej, tak by była bardziej stabilna. Barierą jest chociażby tożsamość stopnia służbowego ze stopniem wojskowym – wyjaśniał Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej.
Kontrakty wojskowych będą trwały przynajmniej dwa lata
Zgodnie z projektem nowelizacji po trzech latach, gdy taki żołnierz uzyska wzorową lub bardzo dobrą opinię służbową, będzie mógł zostać przeniesiony na wyższy stopień wojskowy i wzrośnie także jego uposażenie. Nastąpi to bez zmiany jego stanowiska służbowego, co utrudnia obecnie awans. W szczególnych przypadkach okres służby uprawniający do zmiany zaszeregowania będzie można skrócić do dwóch lat.
Zawodowi szeregowi także będą mieli dwa stopnie wojskowe. Awans i podwyżka uposażenia dla nich będą możliwe jednak dopiero po pięciu latach wzorowo lub bardzo dobrze ocenianej służby. Tylko w szczególnych przypadkach ten okres będzie mógł zostać skrócony do trzech lat. Minister obrony narodowej będzie co roku określał limity awansu dla żołnierzy.