Jeżeli przed 1 stycznia 2006 r. zapadła ostateczna decyzja, przyznająca takie uprawnienie, postępowanie o wypłatę równoważnika po tej dacie należy umorzyć. Taką uchwałę podjął Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów (Sygn. akt I OPS 9/13).
O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpił rzecznik praw obywatelskich, do którego ustawicznie napływa mnóstwo skarg od emerytowanych funkcjonariuszy. Powołują się na prawa nabyte i trwałość decyzji administracyjnych.
Tymczasem, choć mają decyzje, przyznające im bezterminowo takie uprawnienie, organy policji odmawiają jego wypłaty za okresy po 1 stycznia 2006 r.
Zamieszanie spowodowało uchylenie z dniem 1 stycznia 2006 r. § 8 i 9 ust. 2 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 2002 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania (...) równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu. Z rozporządzenia zniknął wówczas przepis, uprawniający do równoważnika również emerytów i rencistów policyjnych.
— Organy policyjne konsekwentnie orzekają, że obecnie nie ma podstaw prawnych dla wyliczenia równoważnika dla tej grupy. Uchylając § 8, ustawodawca nie uregulował jednak tej kwestii w odniesieniu do uprawnień, nabytych przed 1 stycznia 2006 r. — mówiła podczas posiedzenia NSA przedstawicielka rzecznika praw obywatelskich. — Mimo ośmiu lat od uchylenia § 8 rozporządzenia, stan niepewności trwa nadal, a orzecznictwo sądów administracyjnych jest rozbieżne.