Policja jest jedną ze służb, które w swojej pracy często korzystają z kontroli operacyjnej. Podsłuchy muszą być jednak szczególnie udokumentowane. Jak to robić i jak niszczyć informacje zebrane w trakcie kontroli, ustalił minister spraw wewnętrznych. Rozporządzenie dziś wchodzi w życie.
Wnioski o zastosowanie kontroli wypełnia się na specjalnych formularzach. Inny przewidziano dla zarządzenia i przedłużenia kontroli, inny dla zarządzenia natychmiastowej kontroli, a jeszcze inne dla protokołów z komisyjnego niszczenia materiałów kontroli.
W rozporządzeniu minister uregulował też sprawę przechowywania dokumentów z kontroli. Pierwsze egzemplarze wydanych postanowień, pisemnych zgód prokuratora, wniosków o zarządzenie kontroli, a także zażaleń organów policji przechowuje sąd okręgowy.
Problem kontroli operacyjnej trafił nawet do Trybunału Konstytucyjnego. Skargę dotyczącą przepisów o kontroli operacyjnej i uprawnieniach służb złożyła najpierw Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (w 2011 r.), a następnie Andrzej Seremet, prokurator generalny (w 2012 r.). Wnioski połączono. Są jednak tak obszerne, że Trybunał zdecydował, by rozprawa trwała aż trzy dni. Ostatniego dnia rozprawę przerwano i odroczono bezterminowo.
podstawa prawna: rozporządzenie z 10 marca 2014 r.