Reklama
Rozwiń

Za każdy procent uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusz dostanie

Za każdy procent ?uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusz dostanie ?20 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Publikacja: 01.07.2014 08:54

Za każdy procent uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusz dostanie

Foto: www.sxc.hu

Rekompensata za uszczerbek na zdrowiu będzie taka sama bez względu na stopień, stanowisko i rodzaj służby. Takie zmiany wprowadza wchodząca dziś w życie ustawa o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą.

Zmienia się sposób wyliczania odszkodowania. Będzie ono wynosić 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. W uzasadnionych wypadkach będzie mogło zostać zwiększone. Odszkodowania zaś nie otrzyma funkcjonariusz, który do wypadku przyczynił się zachowaniem spowodowanym stanem po spożyciu alkoholu, użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych substancji o podobnym działaniu.

Mundurowy nie będzie otrzymywał też odszkodowania, jeśli uleganie wypadkowi w drodze do pracy lub podczas powrotu z niej.

Od tej zasady będą obowiązywać tylko dwa odstępstwa. Pierwsze – gdy mundurowy w drodze do lub z pracy podejmie interwencję i zostanie ranny.

Drugie – gdy ulegnie wypadkowi w drodze na miejsce pracy na rozkaz przełożonego, np. w czasie dyżurów domowych.

Jak podano w uzasadnieniu projektu, przeciętne świadczenia odszkodowawcze w pierwszej połowie 2012 r. wynosiły – w zależności od formacji – od 2,7 tys. do 6,7 tys. zł.

W razie śmierci mundurowego z powodu wypadku lub choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby bliscy otrzymają jednorazowe odszkodowanie. Ma ono wynosić: dla małżonka lub dziecka – 18-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a dla innego członka rodziny – dziewięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. W tym drugim wypadku chodzi m.in. o wnuki, rodzeństwo, rodziców, macochę i ojczyma, jeśli nie ma członków bliższej rodziny.

Nowe przepisy dotyczą funkcjonariuszy siedmiu formacji: policji, straży pożarnej, straży granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, oraz ich rodzin.

Wraz z ustawa wchodzą w życie rozporządzenia wykonawcze. Zawierają m.in wykaz chorób pozostających w związku z pełnieniem służby oraz normy oceny uszczerbku na zdrowiu.

podstawa prawna: ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych DzU z 15 maja, poz. 616

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono