Za każdy procent uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusz dostanie

Za każdy procent ?uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusz dostanie ?20 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Publikacja: 01.07.2014 08:54

Za każdy procent uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusz dostanie

Foto: www.sxc.hu

Rekompensata za uszczerbek na zdrowiu będzie taka sama bez względu na stopień, stanowisko i rodzaj służby. Takie zmiany wprowadza wchodząca dziś w życie ustawa o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą.

Zmienia się sposób wyliczania odszkodowania. Będzie ono wynosić 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. W uzasadnionych wypadkach będzie mogło zostać zwiększone. Odszkodowania zaś nie otrzyma funkcjonariusz, który do wypadku przyczynił się zachowaniem spowodowanym stanem po spożyciu alkoholu, użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych substancji o podobnym działaniu.

Mundurowy nie będzie otrzymywał też odszkodowania, jeśli uleganie wypadkowi w drodze do pracy lub podczas powrotu z niej.

Od tej zasady będą obowiązywać tylko dwa odstępstwa. Pierwsze – gdy mundurowy w drodze do lub z pracy podejmie interwencję i zostanie ranny.

Drugie – gdy ulegnie wypadkowi w drodze na miejsce pracy na rozkaz przełożonego, np. w czasie dyżurów domowych.

Jak podano w uzasadnieniu projektu, przeciętne świadczenia odszkodowawcze w pierwszej połowie 2012 r. wynosiły – w zależności od formacji – od 2,7 tys. do 6,7 tys. zł.

W razie śmierci mundurowego z powodu wypadku lub choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby bliscy otrzymają jednorazowe odszkodowanie. Ma ono wynosić: dla małżonka lub dziecka – 18-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a dla innego członka rodziny – dziewięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. W tym drugim wypadku chodzi m.in. o wnuki, rodzeństwo, rodziców, macochę i ojczyma, jeśli nie ma członków bliższej rodziny.

Nowe przepisy dotyczą funkcjonariuszy siedmiu formacji: policji, straży pożarnej, straży granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, oraz ich rodzin.

Wraz z ustawa wchodzą w życie rozporządzenia wykonawcze. Zawierają m.in wykaz chorób pozostających w związku z pełnieniem służby oraz normy oceny uszczerbku na zdrowiu.

podstawa prawna: ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych DzU z 15 maja, poz. 616

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr