Reklama

Czy można domagać zwrotu wypłaty uposażenia od policjanta

Policjantka przebywała na zwolnieniu lekarskim w pierwszej połowie miesiąca. Po jego otrzymaniu poinformowała przełożonego, że jest chora. Zaświadczenie przekazała jednak z opóźnieniem i dlatego przełożony wydal decyzję o potrąceniu jej 18/30 uposażenia za kolejny miesiąc. Policjantka jednak nie wróciła do służby, przeszła na emeryturę. Nie otrzymała więc uposażenia za kolejny miesiąc. Czy mimo to organ mógł wydać taką decyzję?

Publikacja: 10.05.2016 02:00

Tak.

Komendant główny Policji stwierdził (a później zaakceptował to sąd, do którego sprawa trafiła), że uposażenie zasadnicze wypłaca się z góry i dlatego w pewnych sytuacjach skutki finansowe powstałe po dacie pobrania przez policjanta uposażenia będą dotykać uposażenia już pobranego. Zwolnienie ze służby, jakkolwiek znosi prawo byłego policjanta do uposażenia, nie może jednocześnie znosić skutków prawnych pewnych zdarzeń, które miały miejsce jeszcze przed datą zwolnienia, również tych finansowych. Uposażenie pobrane za okres nieusprawiedliwionej nieobecności w służbie jest świadczeniem nienależnym, podlegającym zwrotowi. Dlatego też chociażby z tego powodu można mówić o wykonalności zaskarżonej decyzji, jako podstawie prawnej do dochodzenia wymienionego roszczenia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama