Czy można domagać zwrotu wypłaty uposażenia od policjanta

Policjantka przebywała na zwolnieniu lekarskim w pierwszej połowie miesiąca. Po jego otrzymaniu poinformowała przełożonego, że jest chora. Zaświadczenie przekazała jednak z opóźnieniem i dlatego przełożony wydal decyzję o potrąceniu jej 18/30 uposażenia za kolejny miesiąc. Policjantka jednak nie wróciła do służby, przeszła na emeryturę. Nie otrzymała więc uposażenia za kolejny miesiąc. Czy mimo to organ mógł wydać taką decyzję?

Publikacja: 10.05.2016 02:00

Tak.

Komendant główny Policji stwierdził (a później zaakceptował to sąd, do którego sprawa trafiła), że uposażenie zasadnicze wypłaca się z góry i dlatego w pewnych sytuacjach skutki finansowe powstałe po dacie pobrania przez policjanta uposażenia będą dotykać uposażenia już pobranego. Zwolnienie ze służby, jakkolwiek znosi prawo byłego policjanta do uposażenia, nie może jednocześnie znosić skutków prawnych pewnych zdarzeń, które miały miejsce jeszcze przed datą zwolnienia, również tych finansowych. Uposażenie pobrane za okres nieusprawiedliwionej nieobecności w służbie jest świadczeniem nienależnym, podlegającym zwrotowi. Dlatego też chociażby z tego powodu można mówić o wykonalności zaskarżonej decyzji, jako podstawie prawnej do dochodzenia wymienionego roszczenia.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Sądy i trybunały
Sędzia w stanie spoczynku pobiera pensję sędziego. KRS idzie do prokuratury
Prawo w Polsce
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii. Chodzi o oceny
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Zawody prawnicze
Trzydzieści dni bez urzędówek. Prawnicy szykują protest
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?