Po wielomiesięcznych pracach zespół ekspertów Ministerstwa Zdrowia, w skład którego wchodzili także przedstawiciele organizacji pielęgniarek i położnych, opracował projekt rozporządzenia dotyczący sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Zaproponowane przepisy nie wskazują konkretnie, ile pielęgniarek czy położnych powinien zatrudnić dyrektor szpitala na każdym oddziale. Określają  natomiast sposób obliczania obsad pielęgniarskich w zależności od tego, ile biały personel musi poświęcić czasu na opiekę nad pacjentem.  Do kategorii zatrudnionych zaliczają się zarówno pielęgniarki pracujące na etatach, jak i kontraktowe.

Projekt dzieli pacjentów na trzy kategorie na każdym oddziale. I tak np. na psychiatrii najlżej choremu pielęgniarka musi poświęcić 100 minut na dobę, a najciężej choremu już 300. Z kolei na porodówce, w zależności od stanu kobiety rodzącej siłami natury, położna musi poświęcić 137 minut na dobę pacjentce zakwalifikowanej do I kategorii lub 328 zaliczanej do III kategorii.

Rozwiązania zaproponowane w rozporządzeniu nakładają obowiązki tylko na dyrektorów publicznych ZOZ. Nie dotyczą szpitali przekształconych w spółki prawa handlowego. A to oznacza, że ich prezesi nie będą musieli się stosować do warunku zatrudnienia odpowiedniej liczby pielęgniarek.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne