Medycy z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) poprosili o spotkanie po tym, jak w strategii walki z Covid-19 na jesień 2020 r. pojawił się zapis, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie mógł wysłać pacjenta z podejrzeniem koronawirusa na test dopiero po tym, jak osobiście go zbada. Stowarzyszenia lekarzy rodzinnych oprotestowały ten pomysł, a szef federacji Porozumienie Zielonogórskie dr Jacek Krajewski zauważył, że resort proponuje personelowi POZ udział w rosyjskiej ruletce. Zauważył też, że po wprowadzeniu takich zmian w życie, poradnie POZ staną się ogniskami zakażeń koronawirusem.

Czytaj też: Koronawirus trafi do przychodni rodzinnych

Lekarze zaproponowali ministrowi Niedzielskiemu, by zlecenie na test w kierunku Covid-19 medyk POZ mógł zlecać po konsultacji za pośrednictwem teleporady. Z naszych informacji wynika, że ministerstwo jest gotowe na wprowadzenie takiej zmiany.

„Będą zmiany w rozporządzeniu po spotkaniu z ministrem Adamem Niedzielskim. Pacjent z wysokim klinicznym prawdopodobieństwem Covid-19 (temperatura powyżej 38 st. C, kaszel, duszność i utrata węchu lub smaku) będzie mógł być kierowany na test PCR po teleporadzie w POZ” – napisał na Twitterze dr Dominik Lewandowski z KLRwP.