Reklama
Rozwiń

Gminny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie to akt prawa miejscowego - wyrok WSA

Uznanie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie za akt prawa miejscowego spowodowało stwierdzenie jego nieważności.

Publikacja: 25.03.2021 06:20

Gminny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie to akt prawa miejscowego - wyrok WSA

Foto: Fotorzepa / Kuba Kamiński

8 marca 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok stwierdzający nieważność uchwały Rady Gminy w Budzowie z 2011 r. w sprawie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony ofiar przemocy. Sąd rozpatrywał skargę prokuratora rejonowego w Suchej Beskidzkiej, który po prawie dziesięciu latach od uchwalenia programu wystąpił o stwierdzenie nieważności całego tego aktu.

Ustawa z 2016 r. – Prawo o prokuraturze przewiduje, że jeśli uchwała lub zarządzenie organu samorządu terytorialnego albo rozporządzenie wojewody są sprzeczne z prawem, prokurator może m.in. wystąpić do sądu administracyjnego o stwierdzenie ich nieważności. Tym razem prokurator stwierdził, że sprzeczność z prawem spowodował brak publikacji wspomnianej uchwały – którą uznał za akt prawa miejscowego – w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Zgodnie z konstytucją, z ustawą o samorządzie gminnym oraz z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych akty prawa miejscowego podlegają obowiązkowej publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Ponadto w uchwale znalazł się zapis, że wchodzi ona w życie z dniem podjęcia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono