Ustawienie na gruncie reklamy w postaci wzoru domu drewnianego na cegłach pustakowych wiąże się z działalnością gospodarczą. Reklama bowiem wiąże się nierozłącznie z wykonywaniem działalności gospodarczej. Fakt wykorzystywania zatem nieruchomości przez przedsiębiorcę (w niniejszym przypadku w celach reklamowych) skutkuje tym, że to przedsiębiorca staje się jej posiadaczem, a w związku z tym staje się ona związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.
[srodtytul]Budynek czy budowla[/srodtytul]
Ten rodzaj władztwa ekonomicznego nad nieruchomością nie przesądza jednak o tym, kto będzie podatnikiem. Konieczne jest zatem ustalenie, jaki charakter ma reklama w postaci wzoru domu drewnianego ustawionego np. na cegłach pustakowych. Czy należy do kategorii budynków czy też budowli i czy są one trwale związane z gruntem, ponieważ wówczas będzie można ustalić, czy podatnikiem będzie przedsiębiorca czy też np. rolnik wydzierżawiający grunt. Drewniany dom-wzór na pustakach nie spełnia wszystkich elementów definicji budynku, gdyż nie jest trwale związany z gruntem. Jeżeli natomiast nie jest budynkiem w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, to na podstawie definicji zawartej w tej ustawie jest budowlą.
[srodtytul]Związek z działalnością gospodarczą[/srodtytul]
W efekcie różnego rodzaju domy bez fundamentów, wiaty, szopki, domki kempingowe, działkowe itp. obiekty będą podlegały opodatkowaniu podatkiem, gdy są własnością podmiotu wykorzystującego go do prowadzenia działalności gospodarczej i według stawek przewidzianych dla budowli. Pustaki nie łączą na trwałe drewnianego domu reklamowego z gruntem, a więc uznać go należy za budowlę. Opodatkowaniu podlegają zarówno budynki lub budowle będące częścią składową gruntu, jak i nią niebędące. Zasadą jest, że podatek od obiektów stanowiących część składową gruntu płaci właściciel gruntu, na którym znajdują się te obiekty. Jeżeli nie stanowią one części składowej gruntu, podatnikiem jest ich właściciel.