– Fakt posiadania przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Star-Wik spółka z o.o. w Starogardzie Gdańskim pozycji dominującej na lokalnym rynku zbiorowej dostawy wody i odprowadzania ścieków na obszarze gminy Starogard Gdański jest niezaprzeczalny – stwierdził w decyzji szef delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Gdańsku.
Uprawdopodobnione zostało także w postępowaniu antymonopolowym stosowanie przez gminną spółkę Star-Wik praktyki ograniczającej konkurencję na lokalnym rynku.
Wszystko zaczęło się od tego, że spółka narzuciła swoim odbiorcom uciążliwe warunki umowne. Zapisała w nich m. in., że w przypadku zaboru wodomierza lub uszkodzenia go z winy odbiorcy jego należność za wodę będzie ustalona na maksymalnym poziomie, jako równa cenie ilości wody, która mogłaby przepłynąć pełnym przekrojem rury w okresie od ostatniego odczytu wodomierza. Spółka może też w takiej sytuacji rozwiązać z odbiorcą umowę, odcinając go od dostaw wody.
– [b]Ustalenie takie ma charakter uciążliwy dla konsumenta, czyli oznacza dla jednej ze stron ciężar większy od powszechnie przyjętego[/b] – stwierdził urząd.
Dodał, że [b]woda jest towarem o specjalnym charakterze i pozbawienie jej odbioru powinno być dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach. Odbiorcy wody pozbawieni możliwości wyboru innego dostawcy muszą się godzić na warunki umowne określone przez monopolistę.[/b]