Aby możliwe było rozprowadzanie wody, energii elektrycznej, ciepła, gazu bądź odprowadzanie ścieków, zainteresowane strony powinny wykonać infrastrukturę techniczną zwaną przyłączem. Zasady przyłączenia do sieci określają [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7FB8B6F6E5AEBC0B70DF782D80FAC9F7?id=182311]prawo energetyczne oraz ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków[/link].
Przyłącze stanowi odgałęzienie od głównej sieci przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, zapewniające połączenie sieci lokalnej znajdującej się w budynku z siecią tego przedsiębiorstwa. Tym samym jest ono jednym z etapów, który musi poprzedzić świadczenie usług za pośrednictwem infrastruktury.
[srodtytul]Kilka czynności…[/srodtytul]
Przyłączenie do określonej sieci wymaga zazwyczaj wielu różnych czynności, poczynając od tych formalnych i niematerialnych, jak np. wydanie warunków technicznych na wniosek, na pracach fizycznych kończąc. Te ostatnie w przedsiębiorstwach wodociągowych polegają głównie na wykonaniu robót ziemnych, wykonaniu wcinki do sieci wodociągowej, zabudowaniu studni wodomierzowej. Natomiast w przedsiębiorstwach kanalizacyjnych na wykonaniu robót ziemnych, włączeniu do kolektora i wykonaniu studni kanalizacyjnej.
[srodtytul]… za odpłatnością[/srodtytul]