W praktyce funkcjonowania niektórych jednostek samorządu terytorialnego pojawiły się wątpliwość czy każda zmiana uchwały budżetowej powoduje konieczność zmiany wieloletniej prognozy finansowej tak by zachować minimalną wymaganą art.229 ustawy z 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (DzU z 2009 r. Nr 157, poz.1240 z późn.zm.) zgodność między tymi dokumentami.
Dlatego kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach wyjaśnia:
1.Sama zmiana w uchwale zmieniającej budżet elementów składających się na relację, o której mowa w art. 243 ustawy o finansach publicznych (o ile nie dotyczy elementów wyliczonych w art.229 w/w ustawy) nie nakłada na podstawie art. 229 ustawy o finansach publicznych obowiązku dostosowania wieloletniej prognozy finansowej do wymaganej tym przepisem zgodności z uchwałą budżetową.
2. Dług w rozumieniu art.229 ustawy o finansach publicznych nie zawiera elementów składających się na relację z art. 243 tej ustawy.
Konsekwencją takiego stanowiska jest to, że nie każda zmiana budżetu powoduje konieczność zmiany wieloletniej prognozy finansowej.