Katalog naruszeń dyscypliny jest bardzo szeroki. Precyzuje go ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Porządek finansowy naruszają takie działania, jak niezgodne z przepisami umorzenie publicznych należności lub zaniechanie ich wyegzekwowania, nieprawidłowe rozliczanie dotacji czy udzielanie zamówień publicznych z pominięciem obowiązującego prawa. Ponad 25 proc. zawiadomień kierowanych przez NIK do rzeczników odpowiedzialności dyscypliny finansów publicznych dotyczy właśnie błędów przy udzielaniu zamówień.
Informacja w raportach
– Informacja o stwierdzonych naruszeniach dyscypliny finansów publicznych znajduje się w każdej opublikowanej przez NIK informacji o wynikach kontroli – mówi Paweł Biedziak, rzecznik prasowy Izby. Przykładowo: można wskazać, że w wyniku kontroli Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011 zostały złożone trzy takie zawiadomienia. Dotyczą one Urzędu Miejskiego w Namysłowie oraz Powiatowych Zarządów Dróg w Gostyniu i Szczecinku. Wykryte nieprawidłowości to naruszenia przepisów o zamówieniach publicznych, odstąpienia od egzekucji publicznych należności oraz dokonania wydatków bez upoważnienia – czytamy w opublikowanym 23 marca raporcie NIK.
Upomnienie, nagana i grzywna
Kontrolerzy NIK mają obowiązek złożyć zawiadomienie do rzecznika naruszenia dyscypliny finansów publicznych zawsze, gdy wykryją, że kontrolowane jednostki złamały przepisy. Jeżeli są to gminy, powiaty czy województwa, to zawiadomienie kieruje się do rzecznika działającego przy właściwej miejscowo regionalnej komisji orzekającej. Jest ich 16, tyle ile regionalnych izb obrachunkowych. Jedynie w sprawach, w których obwinionymi są marszałek, członkowie zarządu albo skarbnik województwa, sprawa rozpatrywana jest przez komisję resortową działającą przy MSWiA.
Ukaranie nie oznacza zakazu kandydowania na urząd wójta