Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 2021/11) unieważnił ostatecznie taki przepis uchwalony przez radę miasta Krakowa.
Upoważniał on prezydenta miasta do stosowania odrębnych zasad najmu wobec wspomnianych osób.
– Są to wyjątkowe, jednostkowe przypadki. Umowy najmu mogą być zawierane dopiero po zaopiniowaniu przez komisję rady miasta, a prezydent Krakowa składa radzie sprawozdanie – wyjaśniała podczas rozprawy w NSA pełnomocniczka rady miasta Krakowa.
Sąd nie uwzględnił jednak skargi kasacyjnej wniesionej przez radę. Uzasadniając wyrok, sędzia Jan Tarno ocenił, że uchwała wprowadziła kryteria niedopuszczalne w świetle art. 32 konstytucji. Artykuł ten stwierdza, że wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. – Takie pozaustawowe kryteria są niedopuszczalne, przekraczają zakres upoważnienia zawartego w ustawie o ochronie praw lokatorów i mogłyby prowadzić do uznaniowości w dysponowania lokalami z gminnego zasobu mieszkaniowego – wskazał sędzia.
Kwestionowany przepis ustalał, że w wypadku „osób szczególnie zasłużonych dla kultury, sztuki oraz nauki prezydent Miasta Krakowa może, po zasięgnięciu opinii właściwego w sprawach kultury i dziedzictwa narodowego wydziału Urzędu Miasta Krakowa oraz właściwej przedmiotowo Komisji Rady Miasta Krakowa, odstąpić od uregulowań zawartych w uchwale i wyrazić zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu". Został on dodany w 2009 r. do zmienianej wtedy uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy miejskiej Kraków. Uprawniała ona także do zawarcia umowy najmu w trybie odrębnych zasad repatriantów z terenów b. ZSRR, zaproszonych uchwałą rady miasta do osiedlenia się w Krakowie. Uzależniała wreszcie złożenie wniosku o zawarcie umowy najmu od co najmniej pięcioletniego centrum życiowego w Krakowie.