Już w najbliższą sobotę (11 lutego 2012 r.) wejdą w życie przepisy ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmienia ona nie tylko zasady odpowiedzialności, ale także listę podmiotów mogących ponosić odpowiedzialność za naruszenie tej dyscypliny. Nowelizacja poszerza również katalog zachowań (czynów i zaniechań), za które grozi komisja dyscyplinarna.
Surowsze sankcje
Nowością jest również ograniczenie sytuacji, w których komisja orzekająca może odstąpić od wymierzenia kary. Nie będzie to możliwe po stwierdzeniu, że stopień naruszenia dyscypliny finansów publicznych jest rażący. W takim wypadku obligatoryjnie ma być stosowany zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. Zakaz ten ustanawia się na okres od roku do pięciu lat. Odstąpienie od ukarania nie będzie możliwe również wtedy, gdy w tym czasie nie uległo zatarciu prawomocnie orzeczone ukaranie sprawcy za inne działanie bądź zaniechanie.
– Wchodzące właśnie w życie przepisy rezygnują z podziału naruszeń na umyślne i nieumyślne – mówi Ryszard Krawczyk, przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych (KRRIO). – To niewątpliwie ułatwi pracę komisji orzekających, które zostaną zwolnione z obowiązku ustalania stopnia winy sprawcy. W konsekwencji zaostrzona zostanie również odpowiedzialność za czyny niedozwolone. Z drugiej jednak strony obrońcy obwinionych zyskają nowe pole do popisu – dodaje.
Zmieni się również dolna granica kary pieniężnej. Zostanie ona obniżona z jednej do ćwierci miesięcznej pensji obwinionego. To zabieg celowy, ponieważ, jak argumentuje Ministerstwo Finansów, dotychczasowa dolna granica tej kary była zbyt wysoka, a w konsekwencji komisje orzekające rzadko ją stosowały. Górna granica kary pieniężnej nie została zmieniona i nadal będzie wynosić trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia osoby odpowiedzialnej za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Nie zwrócą za adwokata
Jak wynika z przepisów przejściowych, odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych unikną te osoby, które popełniły wprawdzie czyn karalny, ale po wejściu w życie nowelizacji stracił on ten charakter. W takiej sytuacji postępowanie nie będzie wszczynane, a wszczęte zostanie umorzone.