Pytanie prawne w tej sprawie skierował do SN sąd okręgowy. Problem dotyczył właściciela mieszkania, który wystąpił do gminy o odszkodowanie w wysokości 32 tys. zł. Miało zrekompensować mu straty. Jego lokal zajmował bowiem były najemca z wyrokiem eksmisyjnym. Nie można było go jednak eksmitować, ponieważ gmina nie dostarczała mu lokalu socjalnego.
Ta odmówiła wypłaty pieniędzy. Sąd rejonowy przyznał jednak rację właścicielowi. Z kolei sąd okręgowy, do którego trafiło odwołanie gminy od wyroku, nabrał wątpliwości.
Konkretnie dotyczyły one art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów. Mówi on mianowicie, że jeżeli gmina nie dostarcza lokalu socjalnego byłemu lokatorowi z wyrokiem eksmisyjnym, to właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze na podstawie art. 417 kodeksu cywilnego.
Gmina ma obowiązek zapewnić eksmitowanemu lokal socjalny
Chodzi o jeden z elementów tego odszkodowania, a konkretnie o opłatę za mieszkanie. Nie jest bowiem oczywiste, czy normalnym następstwem bezczynności gminy jest strata, jaką ponosi właściciel lokalu, jeżeli eksmitowany lokator nie wnosi żadnych opłat, w tym także tych za media. Finalnie bowiem obciążają one właściciela. Na ogół zaś osoby czekające na eksmisję nie regulują swoich zobowiązań.