Reklama

Czy odszkodowanie od gminy obejmuje zaległy czynsz

Czy odszkodowanie od gminy za niedostarczanie lokalu socjalnego eksmitowanemu może obejmować także jego długi czynszowe? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy

Publikacja: 01.03.2012 07:18

Czy odszkodowanie od gminy obejmuje zaległy czynsz

Czy odszkodowanie od gminy obejmuje zaległy czynsz

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Pytanie prawne w tej sprawie skierował do SN sąd okręgowy. Problem dotyczył właściciela mieszkania, który wystąpił do gminy o odszkodowanie w wysokości 32 tys. zł. Miało zrekompensować mu straty. Jego lokal zajmował bowiem były najemca z wyrokiem eksmisyjnym. Nie można było go jednak eksmitować, ponieważ gmina nie dostarczała mu lokalu socjalnego.

Ta odmówiła wypłaty pieniędzy. Sąd rejonowy przyznał jednak rację właścicielowi. Z kolei sąd okręgowy, do którego trafiło odwołanie gminy od wyroku, nabrał wątpliwości.

Konkretnie dotyczyły one art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów. Mówi on mianowicie, że jeżeli gmina nie dostarcza lokalu socjalnego byłemu lokatorowi z wyrokiem eksmisyjnym, to właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze na podstawie art. 417 kodeksu cywilnego.

Gmina ma obowiązek zapewnić eksmitowanemu lokal socjalny

Chodzi o jeden z elementów tego odszkodowania, a konkretnie o opłatę za mieszkanie. Nie jest bowiem oczywiste, czy normalnym następstwem bezczynności gminy jest strata, jaką ponosi właściciel lokalu, jeżeli eksmitowany lokator nie wnosi żadnych opłat, w tym także tych za media. Finalnie bowiem obciążają one właściciela. Na ogół zaś osoby czekające na eksmisję nie regulują swoich zobowiązań.

Reklama
Reklama

Są wprawdzie wyroki Sądu Najwyższego dotyczące tego problemu, ale niejednakowe.

W piśmiennictwie przeważa natomiast pogląd, że odszkodowanie powinno obejmować również straty, jakie ponosi właściciel, gdy były lokator nie płaci za lokal.

Dlatego sąd okręgowy (sygnatura akt: III CZP 12/12) postanowił zadać pytanie prawne Sądowi Najwyższemu: czy odszkodowanie z tytułu niedostarczenia lokalu socjalnego eksmitowanemu na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów obejmuje także opłaty związane z eksploatacją lokalu, jeżeli lokator ich nie płaci.

Czytaj także w serwisie:

Samorząd

»

Reklama
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama