Dotychczas sądy różnie odnosiły się do podstaw cofnięcia diagnoście uprawnień. Starosta lipnowski np. cofnął uprawnienia diagnoście ze stacji kontroli pojazdów, gdy sąd karny skazał go za potwierdzenie w dowodzie rejestracyjnym małego fiata niewykonanych badań technicznych. Starosta i Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Włocławku, a następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy i NSA uznały to za wystarczającą podstawę do podjęcia takiej decyzji.
Zapadły jednak i inne wyroki. Diagnosta ze stacji kontroli pojazdów w P. wystawił co najmniej 32 zaświadczenia o przeprowadzeniu badań technicznych pojazdów, które nigdy się nie odbyły. Gdy sąd karny uznał go za winnego, starosta cofnął uprawnienia, a WSA w Poznaniu oddalił skargę diagnosty. NSA natomiast uwzględnił skargę kasacyjną. Z art. 84 ust. 3 ustawy o ruchu drogowym wynika, że niezbędnym warunkiem cofnięcia uprawnień jest stwierdzenie określonych uchybień w wyniku kontroli – wskazał sąd. Jeżeli kontrola ich nie stwierdzi, nie można pozbawić uprawnień. Wspomniany przepis jako przepis o charakterze sankcyjnym musi być stosowany ściśle, a w opisanej sytuacji dwie kontrole nic nie wykryły.
Wątpliwości interpretacyjne dotyczące art. 84 ust. 3 prawa o ruchu drogowym spowodowały różnice również w orzeczeniach wojewódzkich sądów administracyjnych w Warszawie, Białymstoku, Szczecinie, Wrocławiu, Lublinie czy Olsztynie. Już sama skala takich spraw, a zwłaszcza ich możliwe skutki, wywołały potrzebę wyjaśnienia w drodze uchwały NSA, jak interpretować przepis mający na celu odsunięcie od czynności diagnostycznych nierzetelnych diagnostów.
NSA w rozszerzonym składzie zajął stanowisko, że sposób, w jaki zostało ujawnione, że diagnosta dopuścił się określonego naruszenia, nie ma znaczenia dla ewentualnego zastosowania sankcji przewidzianej w art. 84 ust. 3 ustawy o ruchu drogowym.
Nie musi to więc być jedynie stwierdzenie uchybień w wyniku kontroli. W stacjach diagnostycznych kontrolowani przez starostę są bowiem przedsiębiorcy, a nie uprawnieni diagności.
Starosta cofa uprawnienia do badań technicznych pojazdów, jeżeli w wyniku kontroli zostało stwierdzone poświadczenie nieprawdy w zaświadczeniach czy we wpisach do dowodów rejestracyjnych.