Każdy, kto potrzebuje wyrobić lub zmienić paszport ze zdziwieniem dowiaduje się, że stosowny wniosek może pobrać jedynie w urzędzie paszportowym. Są tam przygotowane specjalne druki na grubofakturowym papierze w odpowiednim kształcie. Należy go wypełnić ręcznie, podpisać i złożyć w okienku. Nie można go wcześniej wypełnić w Internecie, nie można go także z Internetu wydrukować i potem wypełnić.
Wzór wniosku jest precyzyjnie opisany w załączniku numer 5 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 2010 r. (Dz.U. z 2010 r. Nr 152, poz. 1026).
Dlaczego akurat ten wniosek jest specjalnie wcześniej drukowany i udostępniany klientom jedynie w urzędzie paszportowym?
Oto odpowiedź rzecznika MSW, z której wynika, że w wkrótce doczekamy się zmiany także i tego, nieinternetowego sposobu dokonywania formalności w biurach paszportowych. „Informuję, że zakładana w najbliższym czasie nowelizacja przepisów prawa regulujących prowadzenie spraw paszportowych, uwzględnia potrzebę dokonania zmiany wzoru wniosku o wydanie paszportu oraz wprowadzenia nowych zasad archiwizacji dokumentacji paszportowej (w tym zmiany kategorii archiwalnej)" – napisała w mailu do redakcji Rz Małgorzata Woźniak rzecznik MSW.
Od 2006 roku paszporty posiadają zabezpieczenia elektroniczne w postaci chipu z zakodowaną informacją o posiadaczu paszportu. Od 2009 roku paszporty zawierają już nie tylko skan zdjęcia twarzy, ale także zapis odcisków palców. Urzędy przyjmujące wnioski i punkty wydające spersonalizowane paszporty zostały wyposażone w nowy sprzęt informatyczny z odpowiednim oprogramowaniem. Dodatkowo przy okazji wprowadzenia do paszportów zapisu odcisków palców w konsulatach RP został zainstalowany teleinformatyczny system obsługi spraw paszportowych.