Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek rzecznika praw obywatelskich dotyczący stwierdzenia, że przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego, na podstawie których pobierane są opłaty za udostępnianie danych i informacji zgromadzonych w bazach danych oraz innych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, są niezgodne z konstytucją.
Skutki określi Trybunał
Opłaty te są pobierane m.in. przez marszałków województw i starostów i stanowią dochód budżetów tych jednostek samorządu terytorialnego.
Czy ewentualne zakwestionowanie przepisów stanowiących podstawę ich naliczania spowoduje, że samorządy będą musiały je zwracać, tak jak to było w wypadku opłat za kartę pojazdu?
– Za wcześnie, by dyskutować o konsekwencjach takiego wyroku – mówi Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. – Jeżeli Trybunał uzna te przepisy za niekonstytucyjne, to z pewnością sąd ten orzeknie także o skutkach, m.in. o tym, czy opłaty pobierane na podstawie niekonstytucyjnych przepisów podlegać będą zwrotowi, czy też nie – wyjaśnia ekspert.
Jeżeli natomiast w swoim orzeczeniu Trybunał na temat ewentualnego zwrotu opłat się nie wypowie, to możliwe będzie domaganie się ich zwrotu na podstawie art. 190 ust. 4 konstytucji (patrz ramka).