Dotychczasowe orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego były sprzeczne (sygn. akt: II GSK 598/12).
Poborca mimo woli
WSA, który sprawą zajmował się w 2010 r., ustalił, że w 2008 r. Rada Gminy Niemce zmieniła swoją uchwałę z 2006 r. w sprawie m.in. ustalenia stawek dziennych opłaty targowej i określenia inkasentów. Na inkasenta wyznaczyła Lubelski Rynek Hurtowy SA.
Spółka, będąca największą we wschodniej Polsce giełdą rolno-ogrodniczą, ma siedzibę w Elizówce w gminie Niemce. Miała pobierać opłatę targową w dniu sprzedaży na targowisku i wpłacać ją następnego dnia wójtowi gminy.
W skardze do WSA firma domagała się unieważnienia uchwały. Zarzuciła, że wyznaczono ją na inkasenta wbrew jej woli i bez jej zgody. Pełnienie tej funkcji jest sprzeczne z jej działalnością i wpływa negatywnie na jej wizerunek u producentów rolnych handlujących w Elizówce.
WSA stwierdził nieważność § 1 uchwały w części dotyczącej wyznaczenia spółki na inkasenta opłaty targowej. Zgodnie z art. 19 pkt 2 ustawy z 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, o nałożeniu i sprecyzowaniu obowiązku poboru podatku decyduje uchwała rady gminy, będąca aktem prawa miejscowego. Nie oznacza to jednak, że nałożenie obowiązku wykonywania funkcji inkasenta może nastąpić bez zgody podmiotu, któremu się ją powierza.