Zarządy województw przekażą do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz do wojewódzkich funduszy OŚiGW mniej pieniędzy z opłat, które wnoszą przedsiębiorcy za korzystanie ze środowiska. Zgodnie z wchodzącymi w życie 1 stycznia 2014 r. przepisami środki te będą pomniejszane.
Zarząd województwa pomniejszy przekazywane wpływy z opłat środowiskowych o 3 proc. w tych województwach, w których w poprzednim roku kalendarzowym przedsiębiorcy wpłacili do 100 mln zł. W tych zaś, w których wpływy z opłat środowiskowych oraz kar za ich nieuiszczanie przekroczyły w poprzednim roku 100 mln zł, fundusze ochrony środowiska dostaną o 1,5 proc. mniej.
Zarządy województw nie będą jednak mogły dowolnie spożytkować pozostałej u nich części z wpływów za opłaty środowiskowe i kary. Pieniądze te będą musiały zostać przeznaczone na tworzenie i modyfikację baz danych zawierających informacje o przedsiębiorstwach korzystających ze środowiska. Środki te zostaną też przekazane na zatrudnianie osób zajmujących się kontrolą oraz windykacją opłat za korzystanie ze środowiska.
Przypomnijmy, że opłaty środowiskowe wnoszą przedsiębiorcy za oddziaływanie na przyrodę w związku z prowadzoną działalnością. Muszą np. rozliczać się ze spalin wyemitowanych z samochodów służbowych czy kotłów grzewczych w swoich firmach. Należność, której wysokość zależy od tego, ile np. szkodliwych substancji wyemitowali do atmosfery, wpłacają na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego.
Podstawa prawna: ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach DzU z 8 stycznia 2013 r., poz. 21