Zgodnie z ustawą z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (dalej: k.w.) prawo zgłaszania kandydatów w wyborach przysługuje komitetom wyborczym, które wykonują również inne czynności wyborcze, a w szczególności prowadzą na zasadzie wyłączności kampanię wyborczą na rzecz swoich kandydatów.
W wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta) komitety wyborcze mogą być tworzone przez partie polityczne i koalicje partii politycznych, stowarzyszenia i organizacje społeczne oraz przez wyborców.
Termin składania zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych w związku z listopadowymi wyborami samorządowymi, odpowiednio do Państwowej Komisji Wyborczej lub komisarza wyborczego, upłynął 8 września 2014 r. (art. 400-403 k.w.).
Nakłanianie ?lub zachęcanie
Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia aktu o zarządzeniu wyborów i kończy się na 24 godziny przed dniem głosowania. Wcześniejsze rozpoczęcie kampanii naruszałoby zatem przepisy. W k.w. zdefiniowano pojęcie: agitacji wyborczej. Należy rozumieć przez nią publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata danego komitetu wyborczego. Agitację można prowadzić od dnia przyjęcia przez właściwy organ zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego (art. 105 k.w.).
Agitacja na rzecz kandydatów może być prowadzona przez każdego wyborcę, pod warunkiem uzyskania wcześniejszej pisemnej zgody pełnomocnika wyborczego. Taki wyborca może również zbierać podpisy popierające zgłoszenia kandydatów, z tym zastrzeżeniem, że musi robić to w miejscu, czasie i w sposób wykluczający stosowanie jakichkolwiek nacisków zmierzających do wymuszenia podpisów. Osoba, która w związku z wyborami zbiera podpisy i stosuje jakąkolwiek formę nacisków zmierzających do ich uzyskania, podlega grzywnie od 1000 do 10 000 zł.