Przepis ustawy o finansach publicznych stanowiący, że informacją publiczną nie są dokumenty wytworzone w trakcie audytu wewnętrznego, jest niezgodny z konstytucją. Tak w czwartek 9 kwietnia uznał Trybunał Konstytucyjny.
Interwencja RPO
Trybunał rozpatrywał wniosek rzecznika praw obywatelskich, według którego na podstawie zakwestionowanego art. 284 ust. 2 ustawy samorządy oraz inne jednostki sektora finansów publicznych odmawiały udostępnienia np. sprawozdania z przeprowadzonego audytu wewnętrznego. Zgodnie z nim informacją publiczną jest tylko plan audytu i sprawozdanie z jego wykonania.
– To w sprawozdaniu z wykonania audytu wewnętrznego jest zawarte „samo mięso" – przekonywał na rozprawie Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. – Ograniczenie dostępu do informacji publicznej jedynie do sprawozdań z realizacji planu powoduje, że zainteresowany otrzymuje okrojoną informację m.in. o stanie finansów audytowanej jednostki.
Mirosław Wróblewski podkreślał, że art. 284 ust. 2 ufp stoi w sprzeczności nie tylko z konstytucją, ale też z naczelną zasadą ustawy o finansach publicznych, że gospodarka środkami publicznymi jest jawna.
Stanowisko RPO poparł prokurator generalny, a także minister finansów.