Reklama
Rozwiń

Polskie referendum wymaga naprawy

Referendum w trybie art. 125 konstytucji nastręcza więcej pytań, niż odpowiedzi. Obecny stan prawny w tej kwestii musi ulec zmianie, tak by zminimalizować liczbę konfliktów, które będą towarzyszyć referendum, tylko do tych natury politycznej - uważa Jakub Dorosz-Kruczyński.

Aktualizacja: 02.09.2015 17:53 Publikacja: 02.09.2015 17:37

Polskie referendum wymaga naprawy

Foto: 123RF

Prezydent Komorowski występując z wnioskiem o zarządzenie referendum ogólnokrajowego na dzień 6 września 2015 postanowił odkurzyć art.125 Konstytucji RP. Instytucja głosowania ludowego o zasięgu ogólnokrajowym była w Polsce, pod rządami obecnej konstytucji używana jak dotąd raz – w 2003 roku. Wówczas referendum dotyczyło zgody na wejście Polski do Unii Europejskiej i od strony prawnej miało charakter wyrażenia zgody Prezydentowi RP na ratyfikację umowy międzynarodowej delegującej część kompetencji organów państwowych na rzecz instytucji międzynarodowej (podstawą był tu art.90 ust.2 konstytucji). Jednakże w czystej postaci referendum ogólnokrajowe było dotychczas instytucją martwą.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono