Aktualizacja: 27.12.2016 08:53 Publikacja: 27.12.2016 08:53
Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14 listopada 2016 r. (3063-ILPP2-3.4512.85. 2016.1.ZD) rozstrzygnął na gruncie VAT kwestię partycypowania przez spółkę zarządzającą Specjalną Strefą Ekonomiczną (SSE) w kosztach prowadzonej przez gminę budowy drogi i towarzyszącej jej infrastruktury. W stanie faktycznym będącym przedmiotem interpretacji podatkowej gmina wskazała, że planuje budowę drogi wraz z powiązaną infrastrukturą (wodociągiem i kolektorem ścieków) na terenie inwestycyjnym SSE. Działania te mają na celu zapewnienie właściwych warunków technicznych dla rozwoju inwestycji na terenie gminy. Powstała w ich efekcie droga ma być drogą publiczną, ogólnodostępną dla lokalnej społeczności, zarządzaną i utrzymywaną przez gminę. Jednocześnie razem z towarzyszącą jej infrastrukturą ma stanowić własność gminy. Z powstałej infrastruktury ma korzystać zarówno SSE, jak i każdy zainteresowany mieszkaniec gminy. Na potrzeby realizacji budowy, gmina zawarła porozumienie ze SSE, zgodnie z którym SSE zobowiązała się do finansowego partycypowania w kosztach inwestycji. Gmina zwróciła się z zapytaniem, czy po jej stronie dojdzie do dokonania na rzecz SSE jakiejkolwiek czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
W nowym rozkładzie jazdy 2024/2025 wchodzącym w życie w sobotę 15 grudnia kolej zapowiada rekordowe czasy przejazdów, więcej połączeń, wygodniejsze pociągi. Kilka miast straci jednak dostęp do pendolino.
Rekordowe sumy zainwestuje także w porty morskie i lotniska. Zapewnia, że są pieniądze na budowę CPK.
Polityka Banku Rosji dobija rosyjski transport drogowy. Większość rosyjskich firm zajmujących się przewozami towarowymi zakończy rok 2024 stratami, a około 30 proc. z nich grozi bankructwo. Jedynym ratunkiem jest szara strefa.
Osiemdziesiąt milionów złotych na godzinę. Tyle w przeliczeniu na złotówki kosztuje wszystkich Rosjan wojna rozpętana przez Putina. Wydatki Kremla na wojnę ustanowiły nowy rekord. Tyle nie wydawał nawet Związek Sowiecki.
Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. Sporo miejsca poświęcamy w nim kwestiom opodatkowania działalności samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych VAT.
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z transakcją wniesienia aportem do spółki komunalnej nowo wybudowanej infrastruktury oświetleniowej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawo gmin do stosowania własnej metody określania proporcji odliczenia VAT przy inwestycjach wodno-kanalizacyjnych. Uznał, że gminy mogą stosować metodę ilościową opartą na rzeczywistych pomiarach zużycia wody i odprowadzania ścieków zamiast standardowej metody określonej w rozporządzeniu.
Wypłacane gminom odszkodowania z tytułu wycinki drzewostanu na potrzeby inwestycji drogowych stanowią w istocie wynagrodzenie za świadczoną usługę i podlegają opodatkowaniu VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas