Gminy muszą przygotować się do wyborów samorządowych

Rada gminy, na wniosek wójta, tworzy obwody głosowania w szpitalach i zakładach karnych. Przed wójtem lub innym upoważnionym przez niego pracownikiem urzędu gminy udziela się pełnomocnictwa do głosowania.

Publikacja: 11.09.2018 07:09

Gminy muszą przygotować się do wyborów samorządowych

Foto: Adobe Stock

Głosowanie w wyborach samorządowych zarządzonych na 21 października 2018 r. będzie odbywać się tylko na terytorium Polski. Wyborcy będą zasadniczo głosować osobiście, w obwodzie właściwym dla miejsca ich stałego zamieszkania. Od tej reguły są jednak wyjątki, z czym wiążą się obowiązki gmin dotyczące m.in. utworzenia odrębnych obwodów głosowania (np. w szpitalach), dopisywania do spisu wyborców osób chcących głosować w miejscu odbywania służby czy sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.

Odrębne obwody głosowania

Wyborcy, którzy w dniu wyborów będą przebywać w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym czy areszcie śledczym na terenie województwa, na obszarze którego znajduje się gmina, w której są wpisani do rejestru wyborców, zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach (por. wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej z 13 sierpnia 2018 r., nr ZPOW-501-103/18, https://pkw.gov.pl). Zasadą jest, że w wyborach samorządowych rada gminy, w drodze uchwały, na wniosek wójta, tworzy odrębny obwód głosowania w takiej jednostce, jeżeli w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców ujętych w rejestrze wyborców prowadzonym w gminie, na terenie której położona jest dana jednostka.

Czytaj też: Trudny egzamin przed komisjami

W najbliższych wyborach samorządowych utworzenie obwodów głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów powinno nastąpić do 16 września. Uchwała o utworzeniu obwodów głosowania jest ogłaszana w wojewódzkim dzienniku urzędowym i podawana do publicznej wiadomości w zwyczajowo przyjęty sposób. Po jednym egzemplarzu uchwały trzeba przekazać niezwłocznie wojewodzie i komisarzowi wyborczemu.

Osoby pełniące służbę

W najbliższych wyborach samorządowych wyborcy mogą składać do 16 października do urzędu gminy wnioski o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na ich miejsce stałego zamieszkania. Dodatkowe regulacje dotyczą osób pełniących służbę, czyli m.in.

- żołnierzy pełniących zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywających ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe,

- ratowników odbywających zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania,

- policjantów z jednostek skoszarowanych,

- funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym,

którzy chcą wziąć udział w głosowaniu w miejscu odbywania służby. Takie osoby powinny złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie w danej miejscowości, pod warunkiem, że pełnią służbę na terenie województwa, na obszarze którego znajduje się gmina, w której są wpisani do rejestru wyborców. Wniosek powinien zostać złożony w urzędzie gminy od 1 do 8 października. Osoby, które przybędą do miejsca zakwaterowania po tym terminie, będą mogły złożyć wniosek do 19 października.

Pełnomocnictwo

Wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat, ma prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania, przy czym pełnomocnictwo można przyjąć:

- tylko od jednej osoby albo

- od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (np. ojciec, matka), zstępny (np. syn, córka), małżonek, brat, siostra bądź osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Pełnomocnikiem nie może być m.in. osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa czy osoba kandydująca w wyborach. Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta do sporządzania aktów pełnomocnictwa. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do wójta gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców. W najbliższych wyborach samorządowych jest na to czas do 12 października. Akt pełnomocnictwa sporządza się zasadniczo w miejscu zamieszkania wyborcy, chyba, że wyborca we wniosku zwróci się o jego sporządzenie w innym miejscu na obszarze gminy. Czynności związane ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa są zadaniem zleconym gminy i są wolne od opłat.

Ważne przepisy

- art. 12, art. 16, art. 26-37, art. 54–61 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 754 ze zm.),

- rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 13 sierpnia 2018 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (DzU z 2018 r. poz. 1561),

- rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 lipca 2011 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach: do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1724 ze zm.). -

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr