Radny rady miejskiej uzyskał mandat radnego w wyborach samorządowych w 2010 r., przeprowadzonych na zasadach i w trybie przepisów ustawy z 6 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Jednocześnie, prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego z czerwca 2009 r. został on, wraz z innymi wymienionymi w sentencji orzeczenia osobami, skazany za udziału w zbiegowisku w trakcie meczu piłki nożnej na stadionie a także za zniszczenie mienia.
Osoba karana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego nie posiadała biernego prawa wyborczego.
Ze względu na to skazanie rada gminy podjęła uchwałę stwierdzającą, że mandat radnego wygasł. Radni stwierdzili bowiem, że ze względu na bycie osobą skazaną, radnemu nie przysługiwało bierne prawo wyborcze w wyborach samorządowych.
Wyłącznie z winy umyślnej
Zgodnie z przepisami ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 ze zm.) przestępstwo jest zbrodnią (czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą) albo występkiem (czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc).