Reklama
Rozwiń

Podatek naliczony zapłacony przez gminę będzie kosztem kwalifikowanym

Gmina nie odliczy ani nie otrzyma zwrotu podatku zapłaconego przy budowie kanalizacji sanitarnej na swoim terenie

Aktualizacja: 08.01.2008 10:16 Publikacja: 08.01.2008 00:55

Dlatego też ubiegając się o dofinansowanie planowanej inwestycji ze środków Funduszu Spójności, pamiętać powinna, iż zapłacony przy kupnie towarów i usług podatek stanowić będzie koszt kwalifikowany.

Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej dotyczącej stanu przyszłego (nr ILPP1/443-289/07-2/BD). Potwierdził tym stanowisko podatnika (gminy) zaprezentowane we wniosku o interpretację.

Pytanie gminy było związane z planowaną budową kanalizacji sanitarnej w kilku miejscowościach na jej terenie. Projekt, którego elementem będzie sieć kanalizacyjna, ma być dofinansowany z Funduszu Spójności. Dlatego też wnioskodawca chciał wiedzieć, czy jako ostateczny beneficjent będzie mógł obniżyć kwotę podatku należnego o naliczony lub ubiegać się o zwrot VAT.

Co ważne, po zakończeniu tego przedsięwzięcia to nie gmina będzie operatorem kanalizacji i to nie ona – lecz spółka z o.o., w której będzie miała 100 proc. udziałów – zacznie pobierać opłaty od użytkowników indywidualnych.

Z tego powodu gmina nie spełni warunków określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który pozwala odliczyć VAT naliczony od należnego (prawo do odliczenia przysługuje bowiem w zakresie, w jakim nabywane towary lub usługi wykorzystywane są do czynności opodatkowanych).

Dlatego podatek ten przy ubieganiu się o dofinansowanie stanie się kosztem kwalifikowanym.

Podobnego zdania był organ podatkowy. Jak podkreślił w uzasadnieniu interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, warunkiem obniżenia podatku należnego o kwotę zapłaconego (tj. naliczonego) jest „bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi”.

W opinii izby, gmina nie uzyska również zwrotu podatku na zasadach określonych w rozporządzeniu ministra finansów (DzU z 2004 r., nr 97, poz. 970 ze zm.). Ustawodawca stawia bowiem określone warunki, a wśród nich wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 6 ust. 3 i 4 cytowanego rozporządzenia oraz podpisanie umowy o dofinansowanie przed 1 maja 2004 r.

A ponieważ gmina nie spełnia tych warunków, nie ma mowy o ubieganiu się o zwrot VAT na tej podstawie.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono