Nagradzamy aktywnych w terenie

Właśnie ruszyły dwa konkursy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego: „Eurolider 2009” oraz II edycja konkursu: „Polska pięknieje – siedem cudów funduszy europejskich”. Swoich kandydatów mogą zgłaszać również samorządy

Publikacja: 11.02.2009 06:57

Nagradzamy aktywnych w terenie

Foto: ROL

Red

Konkurs „Eurolider 2009” przeznaczony jest dla wszystkich, którzy działając w swoim najbliższym otoczeniu, wykorzystują możliwości, jakie stwarzają fundusze europejskie. Poszukujemy m.in. pracowników administracji samorządowej oraz instytucji podległych samorządom, którzy wyróżniają się swoją pracą i zaangażowaniem w pozyskiwaniu unijnych środków.

[srodtytul]Poszukujemy eurolidera[/srodtytul]

Tym razem nie nagrodzimy instytucji, ale konkretne osoby, które w tych instytucjach pracują. Osoby, które zwykle pozostają anonimowe, choć ich wkład w rozwój lokalny jest nieoceniony, które przełamują marazm w swojej miejscowości i pokazują własną postawą i działaniami, że jak się chce, to wiele można zmienić – w najbliższym otoczeniu, w gminie, w regionie, w Polsce. To właśnie kreowaniu zmian służą unijne fundusze. Dlatego zamierzamy nagrodzić tych, którzy zmieniają rzeczywistość, wykazują się zaangażowaniem i kreatywnością, którzy ciężko pracują przy pozyskiwaniu środków europejskich i realizacji projektów.

Wiemy, że takich osób w Polsce nie brakuje, a eurolidera można znaleźć niemal w każdej gminie. Świadczy o tym chociażby liczba dotychczas zrealizowanych projektów – ponad 85 tys. A przecież to dopiero początek, bo wraz z nowymi programami współfinansowanymi z unijnych środków pojawiły się nowe możliwości i liczba projektów wciąż wzrasta.

Kandydatem może być pomysłodawca projektu, autor lub współautor wniosku o dofinansowanie, jak również osoba bezpośrednio zaangażowana w wykonanie projektu. Swojego eurolidera może zgłosić każdy – zarówno osoba fizyczna, jak i instytucja czy organizacja. Wystarczy wypełnić formularz i przesłać go pod adresem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego do 6 marca 2009 r. Szczegółów należy szukać na stronie [link=http://www.mrr.gov.pl/Strony/default.aspx]www.mrr.gov.pl[/link] oraz [link=http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/Strony/glowna.aspx]www.funduszeeuropejskie.gov.pl[/link]. Euroliderzy z pewnością są wśród was – liczymy, że uda nam się nagrodzić najlepszych.

[srodtytul]Coraz atrakcyjniejsze regiony…[/srodtytul]

…dzięki środkom z Unii Europejskiej. Nagradzamy nie tylko wybitne osoby, ale również ciekawe przedsięwzięcia, dzięki którym nasze regiony stają się coraz bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Już po raz drugi wyróżnimy najlepsze projekty turystyczne i rewitalizacyjne współfinansowane z funduszy europejskich. 2 lutego ruszyła II edycja konkursu „Polska pięknieje – siedem cudów funduszy europejskich”. W konkursie mogą wziąć udział beneficjenci funduszy europejskich, którzy w latach 2004 – 2008 zrealizowali projekty przyczyniające się do podniesienia atrakcyjności swojego regionu. Można zgłosić projekty, które brały udział w poprzedniej edycji konkursu, a nie otrzymały głównej nagrody. Podobnie jak w zeszłym roku, wyróżnienia zostaną przyznane w kilku kategoriach: rewitalizacja, zabytek, produkt promocyjny, obiekt turystyczny/gastronomiczny, turystyka transgraniczna i międzynarodowa oraz turystyka na obszarach wiejskich. Nowością tej edycji jest kategoria „turystyka aktywna”. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić ankietę i przesłać w formie papierowej i elektronicznej wraz z materiałami ilustrującymi projekt do 3 marca. Ankietę można pobrać ze strony: [link=http://www.funduszeonline.pl/polskapieknieje]www.funduszeonline.pl/polskapieknieje[/link]. Nagrodą będą działania promujące zwycięzców w kraju i za granicą. Najlepsi mogą więc liczyć na filmy, informacje w mediach, a także multimedialną wystawę „Polska pięknieje”. Laureaci otrzymają także specjalną tablicę, będą ją mogli zawiesić na elewacji budynku, który symbolizuje zwycięski projekt. Powstanie także polsko-angielski album o nominowanych i wyróżnionych projektach. Z pewnością na terenie wielu samorządów znajdują się projekty, które dzięki unijnemu dofinansowaniu podniosły atrakcyjność turystyczną regionu – warto pokazać je szerszej publiczności i uzyskać miano jednego z cudów funduszy europejskich.

[i] Autorka jest wiceministrem w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego[/i]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem