Jak przekazać kompetencje

Uchwała rady gminy upoważniająca kierownika ośrodka pomocy społecznej do wydawania decyzji administracyjnych powoduje, że decyzje w sprawach pomocy społecznej wydaje on w imieniu własnym, a nie z upoważnienia wójta

Publikacja: 13.05.2009 07:00

Jak przekazać kompetencje

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Taka uchwała jest aktem zawierającym przepisy o charakterze generalnym i abstrakcyjnym. Oznacza to, że na jej brzmienie powołać się będzie mogła każda osoba zainteresowana uzyskaniem świadczenia z pomocy społecznej (generalny charakter). Natomiast jej abstrakcyjność ma taki skutek, że może być stosowana wielokrotnie.

[srodtytul]Dla sołtysa i kierownika[/srodtytul]

Upoważnienie ustawowe dla rady gminy do podjęcia takiej uchwały zawiera art. 39 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=04667245B586A33DCD298D808B7E476A?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link]. Zgodnie z jego treścią do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej rada gminy może upoważnić również organ wykonawczy jednostki pomocniczej – np. sołtysa oraz organy jednostek i podmiotów, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy. Są to m.in. osoby pełniące funkcje organów gminnych jednostek organizacyjnych, a także innych podmiotów (np. organizacji pozarządowych), z jakimi gmina zawarła umowy, na podstawie których przekazała im do wykonywania zadania własne.

[srodtytul]Akt prawa miejscowego[/srodtytul]

Na mocy takiej uchwały [b]kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej staje się organem właściwym miejscowo, rzeczowo i funkcjonalnie do załatwiania spraw[/b] w określonym zakresie. Jednocześnie wydaje on decyzje administracyjne w imieniu własnym, a nie wójta, jak to ma miejsce w przypadku upoważnienia zastępców wójta lub innych pracowników urzędu gminy udzielonego na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.

Ponieważ uchwała podjęta na podstawie art. 39 ust. 4 gminnej ustawy ustrojowej rodzi skutki prawne na zewnątrz, ma charakter wiążący dla nieokreślonego kręgu potencjalnych stron postępowania administracyjnego, to wynika z tego, że przepis ustawy będący podstawą podjęcia uchwały ma charakter ustrojowy. Wydana zatem z jego wykorzystaniem uchwała jest zatem aktem prawa miejscowego. Warunkiem wejścia w życie aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie.

[srodtytul]Konieczna publikacja[/srodtytul]

Uchwały rady gminy mające taki charakter podlegają publikacji w dzienniku urzędowym województwa. Stanowi o tym wprost art. 13 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=558788D062F819F90DACE31652E88943?id=185382]ustawy o ogłaszaniu aktów prawnych (tekst jednolity DzU z 2007 r. nr 68, poz. 448 ze zm.)[/link]. Skoro zatem uchwała upoważniająca kierownika GOSP do wydawania decyzji administracyjnych jest aktem prawa miejscowego, to do jej wejścia w życie konieczne jest jej ogłoszenie we właściwym publikatorze.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Organ jednostki wymienionej w art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym, upoważniony uchwałą rady gminy do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej, może udzielić pełnomocnictwa administracyjnego pracownikowi kierowanej jednostki na podstawie art. 268a kodeksu postępowania administracyjnego [b](wyrok SN z 5 czerwca 2003 r., II CKN 194/01)[/b].[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo