Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Zarówno za dostarczanie wody, jak i odprowadzanie ścieków mieszkańcy ponoszą opłaty.
Są one ustalane na zasadach określonych w rozdziale 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182311]ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 123, poz. 858 ze zm.).[/link]
[srodtytul]Opłata opadowa[/srodtytul]
Taryfy opłat za odprowadzanie ścieków ustala przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Są one następnie weryfikowane przez wójta, a potem zatwierdzane przez radę.
Rozliczenia za odprowadzanie ścieków są prowadzone według określonych w taryfach cen i stawek oraz ilości odprowadzanych ścieków, która ustalana jest przy zastosowaniu urządzeń pomiarowych. W przypadku ich braku ilość odprowadzanych ścieków powinna zostać określona w umowie zawartej pomiędzy mieszkańcem a przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym. Najczęściej przyjmuje się, że ilość odprowadzanych ścieków jest równa ilości pobranej wody.