Od 1 sierpnia obowiązują nowe przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A0BF9CCDCBD0DA6D472B7BFDB077AE50?id=179161]ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie[/link]. Pozwalają pracownikowi socjalnemu odebrać rodzicom dziecko, gdy dochodzi do bezpośredniego zagrożenia jego życia lub zdrowia. Jeszcze trwają prace nad przepisami wykonawczymi do tej ustawy.
[b]Rzecznik praw dziecka chce, by decyzja o odebraniu dziecka była podejmowana kolegialnie przez wszystkie zaangażowane w akcję służby, tj. policję i pielęgniarkę albo lekarza. [/b]
– Lepiej, gdyby decyzja o odebraniu dziecka nie należała tylko do pracownika socjalnego, bo łatwiej byłoby w przyszłości współpracować z rodziną – uważa Magdalena Szerszyńska z MOPS w Gdańsku.
W MSWiA kończą się prace nad rozporządzeniem określającym procedurę postępowania policji podczas czynności odebrania dziecka przez pracownika socjalnego. W wersji skierowanej do konsultacji decyzja o odebraniu ma być podejmowana wspólnie przez pracownika socjalnego, policjanta i pracownika służby zdrowia. Jednak gdy nie ma jednomyślności, decyzję ma podejmować pracownik socjalny.
Przeciwko tej ostatniej ewentualności zaprotestował rzecznik praw dziecka.