Nie wzrośnie podatek od nieruchomości dla firm

Zmieniona na wniosek gmin definicja budynku wprowadzona nowelą nie wejdzie w życie

Publikacja: 27.04.2011 04:45

Nie wzrośnie podatek od nieruchomości dla firm

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

W środę  20 kwietnia 2011 r.  Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie orzekł o niezgodności zaskarżonych przez prezydenta przepisów nowelizacji prawa budowlanego z 23 kwietnia 2009 r. z ustawą zasadniczą (sygn. Kp 7/09). Co najbardziej istotne, Trybunał uznał, że przepisy te są nierozerwalnie związane z całą nowelizacją.

To bardzo dobra i ważna wiadomość dla przedsiębiorców będących podatnikami podatku od nieruchomości. Od wyroku Trybunału zależeć bowiem mogło również opodatkowanie podatkiem od nieruchomości  instalacji i urządzeń znajdujących się w budynkach.

Przypomnieć należy, że obok zaskarżonych przez prezydenta zmian, jakie miała wprowadzić w zakresie np. zniesienia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, nowelizacja zmieniła również definicję budynku jako obiektu budowlanego. Zmiana ta, uchwalona na wniosek gmin na ostatnim etapie prac legislacyjnych w Sejmie, miała zagwarantować gminom wysokie dochody. Od  wejścia w życie nowelizacji obiektem budowlanym miał  być budynek wraz ze znajdującymi się w jego wnętrzu instalacjami, ale – jak zawężono – służącymi do eksploatacji tego budynku. W ten sposób gminy dążyły do znaczącego wzrostu obciążeń z tytułu  podatku od nieruchomości poprzez obłożenie  urządzeń w budynkach (niesłużących ich eksploatacji), jako budowli, 2-proc. podatkiem od wartości, niezależnie od opodatkowania samego budynku.

Uznanie przez Trybunał Konstytucyjny  zaskarżonych przepisów za niezgodne  z  ustawą zasadniczą,  a  przy tym ich nierozerwalnego związku z całą ustawą, oznacza, że zmieniona na wniosek gmin definicja budynku, wprowadzona nowelą, nie wejdzie w życie.

To z pewnością nie koniec działań podejmowanych przez gminy, którym zależy na tym, aby zwiększyć swoje wpływy z tytułu podatku, który stanowi przecież  najważniejsze źródło ich dochodów. Niemniej przedsiębiorcy posiadający znajdujące się w budynkach urządzenia wielkiej wartości,  jak urządzenia energetyczne w elektrowniach czy linie produkcyjne w zakładach przemysłowych, nieopodatkowane dziś podatkiem od nieruchomości, przynajmniej na jakiś czas mogą odetchnąć z ulgą.

Autor jest menedżerem i doradcą podatkowym w Ernst & Young

Czytaj też artykuły:

 

Zobacz więcej w serwisie:

Samorząd

»

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem