Otrzymane przez nich dodatki i nagrody są bowiem ich dochodem, a ten trzeba wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym, razem z innymi zarobkami.
Należności, jakie otrzymali za czynności związane z tegorocznym spisem powszechnym, nie doliczą jednak do dochodów z pracy. Będą musieli je wykazać w odrębnej rubryce PIT. Są to bowiem przychody z działalności wykonywanej osobiście. Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB4/415-283/11-4/JS). Wpiszą je zatem w poz. 47 PIT-37.
Wątpliwość, jaka się pojawiła, dotyczyła tego, czy nagrodę i dodatek spisowy można uznać za przychód ze stosunku pracy. Zarówno nagroda, jak i dodatek są formami wynagradzania osób oddelegowanych do pracy w biurach spisowych (zasady ich przyznawania określa rozporządzenie Rady Ministrów z 17 grudnia 2010 r.; DzU nr 239, poz. 1595).
W myśl jednak art. 20 ust. 4 ustawy z 4 marca 2010 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r. (DzU nr 47, poz. 277) pracownicy jednostek służb statystyki publicznej i jednostek samorządu terytorialnego (czyli np. urzędu gminy) oddelegowani przez komisarzy spisowych do pracy w biurach spisowych za czas wykonywania prac spisowych zachowują prawo do wynagrodzenia u swojego pracodawcy.
To oznacza, że chociaż wykonują czynności związane ze spisem powszechnym i otrzymują za to dodatek spisowy oraz nagrodę, to należy im się również za ten cały czas normalne wynagrodzenie. Nie oznacza to jednak, że otrzymany dodatek i nagrodę mogą doliczyć do dochodów z etatu.