W tym roku nie było wniosków o nadanie praw miejskich. Było natomiast ponad 20 wniosków o przesunięcie granic gmin, których większość została uwzględniona.
Decyzja w tych sprawach należy do rządu, choć musi być poprzedzona konsultacjami. Zmiany na mapie administracyjnej kraju zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2012 r. zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 26 lipca 2011 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz zmiany siedzib władz niektórych gmin.
Miejska ekspansja
Przesunięcie granic gmin tradycyjnie już oznacza zwykle zwiększenie miasta o okoliczne tereny. W nowym roku Skierniewice urosną o 151 ha przejęte z gminy wiejskiej Maków, a cała ta operacja udała się dopiero za drugim razem, gdyż wcześniej zabrakło zgody obu gmin.
Z miasta Reda przejdzie do Wejherowa 145 ha, terenu wprawdzie niezamieszkanego, ale należącego do mieszkańców Wejherowa. Ponad 700 ha z mieszkańcami odłączono od miasteczka Jedwabne w woj. podlaskim. Dwie osady będą nazywać się Biczki i Kajetanowo, a wieś Kosaki-Turki. Na te nazwy zgodziła się Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. Zmian nazw jest zresztą więcej, bo aż 158.
Część to nowe, przynajmniej w sensie urzędowym, jak nadane częściom wsi Ispina w pow. bocheńskim nazwy Ameryka i Zwierzyniec. Najwięcej jest modyfikacji, np. Stary Licheń (jest tam sanktuarium) to Licheń Stary. Zniesiono też 70 nazw miejscowości wchłanianych przez większe.