Dotacji dla przedszkoli samorząd nie wyda na inny cel

Pomysł dotowania przedszkoli to zmiana rewolucyjna. Tylko z pozoru jest on podobny do zasad finansowania szkół

Publikacja: 14.02.2012 00:26

Projekt ustawy przesuwający o dwa lata objęcie dzieci sześcioletnich obowiązkiem szkolnym jest dopie

Projekt ustawy przesuwający o dwa lata objęcie dzieci sześcioletnich obowiązkiem szkolnym jest dopiero w konsultacjach społecznych

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Red

Zgłoszony przez posłów PSL projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty (druk sejmowy nr 172) zakłada dofinansowanie z budżetu państwa edukacji przedszkolnej dzieci pięcio- i czteroletnich. I choć system ten wygląda jak finansowanie zadań szkolnych, to w praktyce jest kompletną rewolucją.

PSL zaproponował bowiem, aby gminy otrzymywały dotację. Obecnie cały system oświaty finansowany jest za pomocą subwencji oświatowej, a dokładnie: części oświatowej subwencji ogólnej naliczanej dla każdej jednostki samorządu terytorialnego według skomplikowanego  algorytmu. Można go znaleźć w nowelizowanym co roku rozporządzeniu ministra edukacji narodowej.

Podstawowa różnica między subwencją a dotacją celową jest taka, że subwencja, choć naliczana na każdego ucznia, nie musi być wydatkowana na konkretny cel. Samorząd może zatem wydać otrzymane z budżetu państwa fundusze na cele niezwiązane z edukacją. W dotacji celowej samorząd jest jedynie „księgowym" i nie ma swobody w wydatkowaniu środków.

Propozycja jest zatem obejściem obecnego systemu finansowania oświaty. Pokazuje też niewiarę PSL w to, że proste objęcie subwencją oświatową młodszych dzieci przełoży się na otwieranie i finansowanie przedszkoli. Jedynie przekształcenie tych środków w dotację gwarantuje, że nie zostaną one wydatkowane przez samorządy na inne cele, np. dofinansowanie szkół podstawowych czy remont chodnika.

Dokładnie z tych samych powodów  Fundacja Nie-grzeczne Dzieci w ramach projektu „Wszystko jasne" walczy o przekształcenie w dotację dodatkowych środków naliczanych w ramach subwencji oświatowej na uczniów niepełnosprawnych. Dotychczas jednak przeważała opinia, że takie oznakowanie pieniędzy, czyli powiązanie ich  z wykonywaniem konkretnego zadania, w systemie edukacji jest niemożliwe. Przekonywał o tym nawet były wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski, obecnie poseł sprawozdawca projektu PSL. Zmiana zdania w tej kwestii rodzi nadzieję na poprawę sytuacji uczniów niepełnosprawnych. Trzeba liczyć na to, że przy okazji objęcia dotacją przedszkolaków zostanie zastosowane podobne rozwiązanie.     —oprac. jol

Paweł Kubicki ze Stowarzyszenia Nie-Grzeczne Dzieci oraz Szkoły Głównej Handlowej

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne