To nie budzi kontrowersji, gdy rada ustala wysokość pensji wójta na początku kadencji, po raz pierwszy. Sporne natomiast jest to, czy już w trakcie jej trwania może dowolnie decydować o obniżeniu (podwyższeniu) jego wynagrodzenia. Oczywiście wątpliwości te przestają mieć jakiekolwiek znaczenie, jeżeli zmiana wysokości uposażenia następuje za zgodą wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Czy jednak radzie gminy wolno wójtowi obniżyć pensję bez akceptacji zainteresowanego?
Orzecznictwo nie jest zgodne
Nie budzi wątpliwości, że stosunek pracy wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jest stosunkiem pracy z wyboru. A to z kolei oznacza, i orzecznictwo sądów jest co do tego zgodne, że nie stosuje się do niego przepisów kodeksu pracy o wypowiadaniu warunków pracy i płacy (art. 42 i 43 k.p.). Wnioski, jakie sądy wyciągają z tego wyłączenia, są jednak zupełnie różne.
Sąd Najwyższy w wyroku z 23 listopada 2001 r. (I PKN 699/00)
stanął na stanowisku, że w rozpoznawanej sprawie do powoda, który w gminie pełnił funkcję wójta, a więc pozostawał w stosunku pracy na podstawie wyboru, nie odnoszą się przepisy o wypowiedzeniu warunków płacy wynikających z umowy. Oznacza to pozbawienie wójtów ochrony, z jakiej korzysta każdy inny pracownik.
Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 stycznia 2006 r. (II OSK 424/05) stwierdził, że zmiana wysokości wynagrodzenia prezydenta miasta, zatrudnionego na podstawie wyboru, wymaga pisemnego, zgodnego oświadczenia woli obu stron. NSA uznał, że skoro ustawa o pracownikach samorządowych nie reguluje trybu zmiany stosunku pracy zatrudnionego na podstawie wyboru, to – na mocy zawartego w ups odesłania – należy stosować kodeks pracy, w szczególności art. 11 i art. 29 § 4 i 5 k.p.
Wynika z nich, że jeżeli zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej, dotyczy to także stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę. Z kolei nawiązanie stosunku pracy i ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę tego stosunku, to efekt zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Dlatego zmiana wysokości wynagrodzenia prezydenta miasta, zatrudnionego na podstawie wyboru, wymaga pisemnego zgodnego oświadczenia woli obu stron.