Gospodarka komunalna: Trzeba dostosować lokalne prawo do regulacji odpadowych

W tym roku gminy mają podjąć kilka uchwał umożliwiających im przejęcie obowiązków w zakresie odbierania i unieszkodliwiania śmieci komunalnych

Publikacja: 22.03.2012 08:10

Mieszkańcy muszą z odpowiednim wyprzedzeniem znać zasady odbierania śmieci przez wyłonione przez gminy firmy.

Listę niezbędnych uchwał z powołaniem się na przepisy ustawy o czystości i porządku w gminach, z których ten obowiązek wynika, właśnie opublikowało Ministerstwo Środowiska.

Samorządy mają pół roku od uchwalenia wojewódzkiego planu gospodarki odpadami   na nowelizację swoich regulaminów o czystości i porządku w gminach. Skoro wojewódzkie plany mają być uchwalone najpóźniej do połowy tego roku, to gminy muszą śledzić, kiedy ich województwo przyjmie plan, i dostosować się do obowiązkowych terminów.

Do końca 2012 r. niezbędne też będzie podjęcie uchwał:

Cztery wyżej wymienione regulacje powinny być przyjęte do końca 2012 r. Jeśli ich nie będzie, to wojewoda wyda zarządzenie zastępcze.

Są jeszcze dwie inne obowiązkowe uchwały, ale nie ma dla nich ustalonej obligatoryjnej daty podjęcia. Chodzi o regulacje dotyczące m.in. górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za nieczystości ciekłe oraz o wymaganiach, jakie powinien spełnić przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych (szamb) i transportu takich nieczystości.

Jest również grupa uchwał, które lokalne samorządy mogą podjąć, ale nie mają takiego bezwzględnego obowiązku, np. o podziale gminy na sektory.  Będzie to istotne w większych jednostkach, które zdecydują się podzielić obszar między kilku przedsiębiorców wywożących odpady. Może też postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od tych właścicieli nieruchomości, którzy mają grunty niezamieszkane, ale na ich posesjach powstają odpady komunalne.

Gmina może też określić rodzaje dodatkowych usług związanych z odpadami komunalnymi oraz ich cennik.

Może zdecydować się również na obligatoryjne przejęcie obowiązku wywozu nieczystości ciekłych, a także na uprzątanie we własnym zakresie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr