– Po wprowadzeniu proponowanych zmian w ustawie o systemie informacji oświatowej zniknie możliwość monitorowania przez resort edukacji i kuratoria, czy szkoła udziela niepełnosprawnemu uczniowi wsparcia adekwatnego do jego potrzeb – apeluje Paweł Kubicki, rzecznik uczniów niepełnosprawnych.

Skierowany do konsultacji społecznych projekt nowelizacji zakłada, że do SIO nie będą przekazywane dane powiązane z imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL ucznia, dotyczące objęcia go pomocą psychologiczno-pedagogiczną. W wypadku wydawanych przez poradnie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego nie będą przekazywane dane identyfikacyjne ucznia, ale jedynie numer, data i przyczyna wydania orzeczenia.

Jednocześnie ze sprawozdawczości znika obowiązek wskazywania uczestnictwa uczniów w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych oraz objęcia ich pomocą psychologiczno-pedagogiczną.

Pozostawiony po nowelizacji zakres danych może posłużyć jedynie do poprawnego naliczania subwencji oświatowej dla samorządów, ale nie pozwala na kontrolę jakości i poprawności udzielanych świadczeń.

– Tym samym zabezpieczono interesy płatnika, ale nie dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów – podkreśla