Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 5341/12 przedstawiło dane dotyczące preferencji stosowanych przez gminy. Zebrane przez resort informacje dotyczą głównie podatków od nieruchomości oraz rolnego, które wpływają do kas samorządów. Do ich decyzji należy przyznanie rozmaitych ulg, w zależności od przedmiotu opodatkowania i sytuacji podatników.
Według MF rady gminy w ostatnim czasie powszechnie podejmowały uchwały obniżające i różnicujące stawki daniny od nieruchomości. Chętnie wprowadzały też zwolnienia dla wybranych przedmiotów opodatkowania.
Zróżnicowane stawki
Tylko 22 gminy z 2479 zdecydowały się na uchwalenie wszystkich stawek w maksymalnej wysokości, która została określona w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Według najnowszych danych MF, które obejmują 2010 r., 1260 gmin, czyli więcej niż połowa, różnicowało stawkę podatku dla co najmniej jednego rodzaju przedmiotu opodatkowania. Najczęściej była to stawka od tzw. budynków i gruntów pozostałych.
„Relatywnie wyższe stawki dotyczyły budynków o charakterze letniskowym i garaży wolno stojących. Niższe stosowano natomiast w wypadku tzw. budynków przydomowych, takich jak: komórki, szopy, drewutnie, budynki przeznaczone do chowu drobnego inwentarza" – napisał wiceminister Maciej Grabowski.