Notariusz odmówił sporządzenia umowy sprzedaży nieruchomości. Uzasadnił to tym, że z odpisu księgi wieczystej wynika, że została ona podarowana przez powiat gminie na podstawie uchwały zarządu powiatu. Tymczasem organ jednostki samorządu terytorialnego nie może – według niego – cedować swoich uprawnień na inne organy, w szczególności na organy wykonawcze.
Sąd okręgowy, rozpatrując zażalenie gminy, powziął wątpliwości prawne, jaki skutek należy przypisać umowie zawartej bez wymaganej zgody. Art. 13 ust. 2a ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami przewiduje, że darowizny nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego dokonuje organ wykonawczy – za zgodą rady albo sejmiku.
W literaturze i orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że uchwała rady (przewidziana w art. 13 ust. 2a) nie należy do grupy aktów prawa miejscowego.
Nieprawidłowo sporządzona umowa może długo wywierać negatywne skutki
W komentarzu do ustawy o gospodarce nieruchomościami pod redakcją Gerarda Bieńka wskazano, iż uchwała rady wyrażająca zgodę na dokonanie przez organ wykonawczy samorządu terytorialnego określonej czynności w zakresie gospodarowania nieruchomościami może odnosić się do konkretnej (indywidualnej) czynności bądź też wyrażać zgodę na dokonanie określonych czynności, wskazując jedynie przesłanki, od których spełnienia uzależnione jest odwołanie się do udzielonej zgody. Przykładowo: indywidualna zgoda będzie wymagana na dokonanie darowizny konkretnej nieruchomości (art. 13 ust. 2), ogólniejszy charakter może mieć zgoda w sprawie udzielenia bonifikaty (art. 68 ust. 1 w brzmieniu sprzed 7 stycznia 2010 r.).